رایزنی مایکروسافت برای تضعیف نرم‌افزارهای آزاد در هند

مایکروسافت به‌صورت پنهانی در تلاش است؛ توسط رایزنی با شرکای خود در هند مانند NASSCOM، سیاست‌های نرم‌افزاری در کشور هند را به سمت استفاده از نرم‌افزارهای خود تغییر دهد.

بعد از چانه‌زنی‌هایی که شرکت مایکروسافت و شرکت‌های نایب مایکروسافت برعلیه سیاست‌های دولت هند داشتند، به نظر می‌رسد که سیاست‌های گذشته رنگ‌باخته‌اند و دیگر اولویت هند استفاده از برنامه‌های آزاد/متن‌باز نیست. این اتفاق پیش‌تر در کشورهای دیگر (مخصوصاً آسیا) رخ‌داده بود و با توجه به سطح نفوذ قابل‌توجه مایکروسافت در دولت هند، انتظار می‌رفت که چنین چیزی در هند نیز اتفاق بیافتد.

بیایید فراموش نکنیم که شرکت مایکروسافت پیش‌ازاین به سیاستمداران بریتانیایی نیز فشارهای زیادی را وارد کرده است. (کاری که همیشه کرده‌اند)، حال وقتی مایکروسافت می‌تواند به یک امپراتوری که درگذشته به هند فرمان می‌داد، فرمان دهد، چرا  هند نه؟

در مقاله‌ای که اخیراً دریکی از رسانه‌های معتبر و بزرگ هند به چاپ رسیده است به‌روشنی به این نکته اشاره‌شده است که مایکروسافت با لابی و رایزنی در سطح مقامات، جلوی سیاست گذشته که سیاستی نزدیکی به برنامه‌های آزاد/متن‌باز بوده است را سد کرده است. در تیتر اکثر روزنامه‌ها در هند آمده است که دولت گفته است در استفاده از برنامه‌های متن‌باز اجباری نیست.

اکثر افراد و برخی رسانه‌ها بابیان گفته‌های مایکروسافت و یا استدلال‌های مغالطه آمیز، سعی دارند این نکته را نشان دهند که دشمنی خاصی بین نرم‌افزار آزاد/متن‌باز و مایکروسافت وجود ندارد. این در حالی است که دشمنی مایکروسافت با نرم‌افزار آزاد کاملاً آشکار است. در هر حالت، اخیراً در اظهارنظرهای برخی مقامات هندی کاملاً روشن است که آنان توسط مایکروسافت و نایبان آن، مرعوب شده‌اند.