موزیلا و برنامه‌هایش برای درج تبلیغات در فایرفاکس

موزیلا به دنبال این است که مرورگر خود را بیش از پیش انتفاعی کند و این کار را قرار است با درج آگهی در مرورگر فایرفاکس انجام دهد. موزیلا می‌تواند آگهی بازرگانی را در هر مکانی از مرورگرش درج کند، با این وجود فعلاً این تبلیغات تنها در بخش کاشی‌هایی که در سربرگ جدید هستند اتفاق افتاده است.

اکثر کاربران از این که در مرورگر اینترنت خود که برای جست‌وجو در اینترنت به‌کار می‌رود، آگهی بازرگانی وجود داشته باشند خشنود نخواند بود. امّا از طرف دیر موزیلا نیز به پول نیاز دارد و درآمد ۲۴۰ میلیون دلاری که از طریق گوگل در می‌آوردند را نیز از دست داده‌اند و تقریبا آن درآمدی که از طریق گوگل به جیب موزیلا سرازیر می‌شد از بین رفته است و درآمد موزیلا کاهش یافته است. بنابراین این بنیاد در نظر دارد تا با درج آگهی در مرورگر خود هزینه‌های جاری این بنیاد برای توسعه و رفع اشکال این مرورگر را تامین کند. به نظر می‌رسد این تنها گزینهٔ روی میز برای این بنیاد باشد.

جامعه‌ٔ کاربران این مرورگر به روشنی مشخص کرده‌اند که از این  روش  درآمد زایی خشنود نیستند و آن را تحمّل نخواهند کرد، از منظری دیگر همین کاربران به امکانات بیشتری نیز نیاز دارند. همچنین موضوع درج آگهی در ویرایشی به صورتی محدود و در بخش کاشی‌های سربرگ جدید  که برای کاربران ایالات متحده بوده است مدت‌ها است قرار دارد.

مواردی که موزیلا بیان می‌کند، مثل درآمد زایی، ارزش افزوده و … همگی به این معنی هستند که قرار است در موزیلا فایرفاکس آگهی درج شود. با این حال موزیلا مدعی است در فرایند نمایش این تبلیغات در مرورگر هیچ یک از اطلاعات کاربران پیگیری نمی‌شود و کاربران به راحتی خواهند فهمید چرا این آگهی برای آنان درج شده است.  هرچند موزیلا به کاربران این اطمینان را می‌دهد که تهدید یا مشکلی از این بابت متوجه آنان نیست، امّا باید دید موزیلا چگونه می تواند این موضوع را در ذهن کاربران خود عادی جلوه دهد و کاربران چگونه با آن مواجه خواهند شد.  گفتنی است پیش از این شرکت کنونیکال به دلیل پیشنهاد خرید از آمازون در قسمت جستجوی یونیتی، انتقادات زیادی را بر انگیخته بود.

منبع : softpedia