پشتیبانی از میر/ویلند در راه‌انداز انویدیا نسخه ۳۵۵ آزمایشی

نسخه آزمایشی جدید راه‌انداز انحصاری کارت گرافیک‌های انویدیا در گنو/لینوکس یعنی نسخه ۳۵۵ منتشر شد. این راه‌انداز انحصاری قرار است از میر/ویلند «MIR/Wayland» پشتیبانی بهتری داشته باشد و در این نسخه از راه‌انداز  انویدیا، در پشتیبانی از میر/ویلند یک گام به جلو برداشته خواهد شد. پشتیبانی از این کارسازهای نمایشگر فقط در راه‌اندازهای متن‌باز در کتابخانه‌های مسا «MESA» وجود داشت و یکی از مشکلات این کارسازهای نمایشگر، عدم پشتیبانی راه‌اندازهای انحصاری از این کارسازهای نمایشگر بود که به نظر می‌رسد در نسخه آزمایشی جدید از راه‌انداز آزمایشی کارت گرافیک این شرکت، انویدیا در تصمیم خود برای عدم پشتیبانی از این کارسازهای گرافیکی تجدید نظر کرده است.

همچنین این نسخه اولین نسخه از این راه‌انداز گرافیکی است که به همراه یک ماژول برای هسته ارائه می‌شود که این موضوع باعث تسهیل کاربران در استفاده از راه‌انداز و به شکل کی‌ام‌اس خواهد «KMS» بود. به‌علاوه اینکه پشتیبانی از کتابخانه‌های ای‌جی‌ال «EGL» نیز به این راه‌انداز راه یافته است.

افزودن پشتیبانی بهتر از قالب «H264» در «VDPAU» نیز یکی از ویژگی‌های جدید در این نسخه آزمایشی است که در آن از نسخه ۰٫۹ این شتابدهنده کارت گرافیکی استفاده شده است. شتابدهنده کارت گرافیک «VDPAU» جهت نمایش بهتر ویدیوها از طریق کارت گرافیک ایجاد شده است. در صورت استفاده از این شتابدهنده بار پردازش پردازنده سیستم بسیار کاهش خواهد یافت و پردازش ویدیوهایی که چگالی بالا مانند تمام‌اچ‌دی و چهار‌کا دارند را بسیار سریعتر انجام خواهد داد.

میر و ویلند قراردادهایی برای کارساز نمایشگر و ورودی و خروجی‌های بصری در گنو/لینوکس هستند که اخیرا جهت بهبود و رفع مشکلات کارساز نمایشگر فعلی یعنی «X.org» ایجاد شده‌اند. ویلند توسط ردهت و با پشتیبانی شرکت‌های مختلفی مانند اینتل و حتی بنیاد لینوکس عرضه شد که در ابتدا توسط کنونیکال نیز پشتیبانی و حمایت می‌شد. بعد از مدتی بنا به دلایلی کنونیکال اقدام به ایجاد کارساز نمایشگر مختص به خود با نام میر «MIR» کرد که با وجود شباهت زیاد با ویلند در برخی نکات با آن متفاوت است. گفتنی است ویلند اخیرا در گنوم و محیط رومیزی کی‌دی‌ای در پلاسما ۵ نیز به صورت آزمایشی استفاده می‌شود که در محیط رومیزی گنوم پشتیبانی از ویلند از دیگر محیط‌های رومیزی بهتر است. در نسخه جدید محیط رومیزی یونیتی یعنی یونیتی ۸ نیز قرار است از کارساز نمایشگر میر استفاده شود.