تجربیات مدیرعامل ردهت از چندین سال مدیریت

urlدر خلال جشنی که برای انتشار کتاب «The Open Organization» توسط جیم وایت‌هارست (مدیرعامل شرکت ردهت) در حال انجام بود، بیش از ۴۵۰ نفر از رهبران کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگ و فعالین بازار در یک کنفرانس مجازی اینترنتی دور هم جمع شده بودند تا به سخنان مدیرعامل شرکت ردهت درباره مدیریت تغییرات سریع رخ داده در اقتصاد در آینده و حال صحبت نمایند.

شروع پرسیدن سوالات در ابتدا از جانب لیندا مرینوس صورت گرفت که سردبیر نشریه تجاری هاروارد است. سوال او این بود که «آیا برای نوشتن کتاب خود از نرم‌افزاری متن‌باز بهره جسته‌اید؟» وایت‌هارست سریعا پاسخ داد که «بله، ما کار را با استفاده از نرم‌افزار آزاد انجام دادیم، از لیبره‌آفیس که یک واژه‌پرداز محبوب متن‌باز است استفاده کرده‌ایم. و درحالی که میکروفون را با هیجان زیاد در دست خود می‌فشرد گفت: «و البته ماجراهای جالبی در این‌باره دارم».

سازمان‌های آزاد (باز) در عمل

مثل تمامی محصولات شرکت ردهت کتاب سازمان‌های آزاد هم ناشی از تلاش مشترک همه همکاران در ردهت است که به واسطه تجارب و بینش آنان شکل گرفته است. کتاب فوق را می‌توان چکیده‌ای از تجارب و آموخته‌های وایت‌هارست در عرض هفت سال مدیریت وی بر ردهت دانست. این کتاب چراغ راهی است برای مدیران دیگر موسسات مرتبط با مدل آزاد / متن‌باز که چگونه بتوانند با حفظ شایسته‌سالاری، اصول همکاری و شفافیت خود را برای رویارویی با قرن ۲۱‌ام آماده کنند؛ به به‌طوری‌که وایت‌هارست معتقد است این کتاب در مورد مواردی است که او تا به حال آموخته است. همانند بخش‌های دیگر دنیای آزاد / متن‌باز این کتاب نیز برای نقد و بررسی در اختیار عموم بوده است؛ تا این که بالاخره به تدریج منتشر شود.

خوانندگان می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود را درمورد هر بخشی از مطلب در کتاب به واسطه قابلیت کامنت «Comment» لیبره‌آفیس بیافزایند؛ که به خوانندگان اجازه حاشیه‌نویسی بر مطالب را خواهد بخشید. با این حال زمانی که جیم وایت‌هارست می‌خواست آنان را چاپ کند، در مکان‌هایی که انتظار می‌رفت باشند، حضور نداشتند. آن‌ها به بخش زیرین صفحات می‌افتادند ولی جیم وایت‌هارست می‌خواست آنان را به قسمت‌های کناری و حواشی کتاب منتقل کند، درست همان طور که دلش می‌خواست و در هنگام کار با صفحه‌نمایش مشاهده می‌کرد.

بنابراین او ایده جدید خود را برای بهبود این قابلیت در لیبره‌آفیس با همکاران و دیگر توسعه‌دهندگان در ردهت، در میان گذاشت که عرض چند هفته یکی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای آزاد در شرکت ردهت کائولان مک‌نامارا این ایده را برای نسخه جدید لیبره‌آفیس پیاده کرد. (به نظر می‌رسد در دنیای نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز نیز حرف مدیران زودتر مورد توجه قرار می‌گیرد!)

جیم می‌گوید «در واقع دیگر چنین قابلیتی را در خود نرم‌افزار لیبره‌آفیس داشتیم، روزی فقط یک به‌روزرسانی در (توزیع) فدورای خود مشاهده کردم، که در واقع همان ویژگی مورد انتظار من بود!» با این حال جیم وایت‌هارست تنها کسی نبود که از این قابلیت منفعت می‌برد، بلکه پایگاه اینترنتی ZDNet نیز افزوده شدن این قابلیت را به عنوان «قدم حقیقی و  رو‌به‌جلو» جشن‌گرفته بود.

قطعا این کتاب از این جهت برای جیم وایت‌هارست مهم است؛ زیرا او داستان‌های زیادی را در مورد آموخته‌هایش در آن آورده است که وی امیدوار بوده برای سازمان‌های آزاد (باز) مهم هستند. (براساس این ایده‌ای که می‌گوید؛ پروژه‌های آزاد / متن‌باز الگویی را ارائه می‌دهند که موفقیت سازمان‌ها را تضمین می‌کند.) به صورت کلی کتاب با هدف آموزش مدیران و دیگر رهبران نوشته شده است تا به آنان یادآوری کند، تا چه حد مدیریت و ایده‌های سنتی ناقص بوده و به طور فزاینده دیگر حرفی برای گفتن ندارند.

جیم وایت‌هارست می‌گوید «دنیایی که ما در حال اعمال مدیریت در آن هستیم، با دنیای قدیمی و سنتی دیروز که در آن آموزش دیده‌ایم؛ کاملا متفاوت است. اما پروژه‌های آزاد / متن‌باز موارد جدیدی را در چنته دارند؛ راه‌های جدید برای سازمان‌دهی، همکاری و رهبری یک تیم.» به عنوان مثال و در موردی که برای نرم‌افزار لیبره‌آفیس صورت گرفته بود؛ جیم وایت‌هارست موفق شد با فشار بر کارکنان خود بتواند چنین قابلیتی را به نرم‌افزار مجموعه دیگری اضافه کند. چنین امکانی برای نرم‌افزارهای انحصاری و غیر‌آزاد وجود ندارد و فرد نمی‌تواند به کدهای آن دسترسی داشته باشد. بنابراین دانش افراد در یک شرکت می‌تواند برای شرکت‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد که منجر به همکاری بهتر شرکت‌ها نیز می‌شود.

با تمام این تفاصیل، جیبم وایت‌هارست معتقد است در سازمان‌های آزاد تصمیم‌گیری‌ها به صورت دموکراتیک نیست و برخی موارد زور و قدرت کاملا بین اعضاء تقسیم نخواهد شد و در ساخت و همکاری و تولید و راه‌اندازی یک پروژه، اولویت با کسانی خواهد بود که در این مسائل زودتر حاضر بوده‌اند. جیم وایت‌هارست می‌گوید: «صادقانه بگویم، صدای برخی افراد بیشتر از، دیگر افراد شنیده می‌شود.» که این موضوع بر اساس شهرت است. اکثر افراد شهرت خود را با استفاده از گفتگو و مکالمه به دست آورده‌اند؛ جیم وایت‌هارست هم معتقد است که مکالمه و گفتگو در دنیای آزاد / متن‌باز یکی از دلایل شهرت افراد بوده و یکی از اساسی‌ترین روش‌های جدا کردن سره را از ناسره به شمار می‌رود. به طور کلی یکی از روشهایی که افراد در جامعه آزاد / متن‌باز محبوب و مشهور می‌شوند نوع و سطح ارتباط آنان با افراد جامعه است که منجر به این محبوبیت خواهد شد.

جیم وایت‌هارست با خنده می‌گوید «ما یک سازمان کوم‌بایا «kumbaya»  نیستیم، روش سنتی طوفان‌مغزها، جایی که افراد همه ایده‌های خود را مطرح می‌کنند تا یکی از آنان برگزیده شود دیگر روش خوبی برای تصمیم‌گیری نیست؛ بلکه مباحث ساینده و مکالمات هستند که باعث اتخاذ تصمیم درست می‌گردند.» وی می‌افزاید که شما به پوستی کلفت هم احتیاج دارید؛ تا به نظرات و ایده‌های آنان توجه کنید و از بین این نظرات و ایده‌ها، نظرات خوب و برتر را انتخاب نمایید. این موضوع نیازمند آن است که توجه و وقت بیشتری را صرف دقت به نظرات دیگران نمایید. وی معتقد است، این روش، یکی از روش‌های جدیدی است که در پروژه‌های منبع‌باز از آن استفاده می‌شود.

همچنین جیم وایت‌هارست اشاره می‌کند که شما کدهایتان نیستید، از منظر او افراد برای پیشرفت پروژه خود باید احساسات شخصی را کنار گذاشته و نظرات دیگران را به خوبی بشنوند و انتقادات را جدی بگیرند و  اجازه ندهید انتقاد شما را به هم بریزد بلکه با روحیه ای شاد با آن مواجه شوید.

همچنین به عنوان یک نصیحت عرض می‌کنم که کینه به دل نگیرید. عصبانی و نگران ماندن از یک اشتباه می‌تواند کار آتی شما را هم تحت تاثیر قرار دهد. اشتباه را از ذهن خود بیرون کنید . بر این مساله که در آینده به بهترین شکل کارها را انجام دهید متمرکز شوید. به طور کلی انتقاد امر مهمی است و بهتر است آنچه را که شنیده‌اید مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار دهید، مشخص کنید که آیا این یک انتقاد معتبر و صحیح است یا خیر و تصمیم بگیرید که چکار می توانید بکنید که مشکل را حل کنید یا اشتباه را اصلاح کنید. [اگر این موضوع شکایتی است که شما مرتبا آن را می شنوید باید فکر کنید که شما از شرایط و وضعیت به وجود آمده چه چیزی می توانید یاد بگیرید که این کار دوباره رخ ندهد.]

جیم وایت‌هارست رو به مخاطبین در کنفرانس مجازی متذکر شد که مبدل شدن به یک شرکت متن‌باز دیگر یک مزیت به شمار نمی‌رود بلکه به بقای شرکت‌ها مرتبط گشته است. مادامی که شرکت‌های بیشتری در  حال خدمت‌محور شدن هستند، بهتر است، شرکت‌های دیگر نیز به چنین مواردی اهمیت دهند تا بتوانند به موفقیت‌های بیشتری دست‌یابند.

در آخر این‌جاست که وصله نرم‌افزاری برای یک پردازشگر کلمه یا مدیریت یک کتاب برای یک رهبر یکسان خواهد بود. تمامی این‌ها به این به‌روزرسانی نیاز دارند؛ یکی به‌روزرسانی نرم‌افزار و دیگری به‌روز کردن برای بهبود قابلیت رهبری و کار جمعی در یک جمع و به‌صورت گروهی.

 ویدیوی رسمی این کتاب از جانب شرکت ردهت:

[aparat id=”wFgB7″]