ضبط ویدیو از صفحه نمایش

راه‌حل‌های زیادی برای ضبط تصویر ویدیویی از نمای صفحه‌نمایش در گنو/لینوکس وجود دارند و امروزه ابزارهای زیادی برای پوشش دادن این نیاز کاربران در گنو/لینوکس ایجادشده است. بااین‌حال اکثر آنان از ضعف کارایی رنج می‌برند. مخصوصا برای زمان‌هایی که می‌خواهید از یک بازی در زمان اجرای عملیات، فیلم‌برداری کنید. یکی از این برنامه‌های همه‌منظوره و پرکاربرد که دارای ظاهری ساده و کاربرپسندی نیز هست، برنامه Simple Screen Recorder است.
ابزارهای گرافیکی و آماده برای انجام کارها مناسب هستند اما استفاده از ترمینال همیشه گزینه‌ای بهتر بوده است. استفاده از خط فرمان باعث می‌شود کارایی بیشتری را تجربه کنید و درک عمیق‌تری از آنچه که در سامانه در حال انجام است به دست آورید. این دستورها بسیار راحت و آسان می‌باشند و برای درک آنان نیازی به مطالعات خاصی نیست. پس بیایید، شروع کنیم.

11

نصب FFMPeg:

برای ضبط ویدیو از صفحه‌نمایش شما به نرم‌افزار و کتابخانه‌های محبوب FFMPeg نیاز دارید. برای این کار به مدیر بسته‌های نرم‌افزار توزیع خود رفته و بسته FFMPeg را نصب کنید. کاربران اوبونتو می‌توانند از دستورالعمل‌های زیر استفاده کنند.

sudo apt-get update
sudo apt-get install ffmpeg
 اولین نشست خود را ضبط کنید

بعد از نصب کتابخانه‌های FFMPeg شما باید چند پارامتر را که برای راهنمایی برنامه FFMPeg در نظر گرفته‌شده‌اند را تنظیم کنید. این پارامترها شامل اندازه طول و عرض ویدیو، نوع فایل خروجی، کیفیت، نرخ فریم در ثانیه، و صدای ضبط‌شده هستند. دستور کلی به‌صورت زیر خواهد بود.

ffmpeg -video_size (desired resolution) -framerate (number) -f x11grab i 0.0 (start from the point 0.0) newfilename.mp4

بنابراین وقتی می‌خواهید نمایه‌ای را از وسط تصویر به‌صورت یک جعبه‌ای مربع شکل ضبط کنید می‌بایست مقداری مانند 500×500 را بعد از گزینه video-size وارد کنید. همچنین مقدار (0,0 + 300,300) باعث می‌شود کادر در نقطه‌ای با مشخصات واردشده قرار گیرد. یعنی درجایی که Top و Left بر روی ۳۰۰ قرار دارند. برای داشتن خروجی avi می‌توانید نام فایل + فرمت آن (مثلاً avi ) را نیز وارد کنید. به همین راحتی.

حال اگر می‌خواهید در زمان ضبط ویدیو از صفحه‌نمایش، صدای خود را نیز ضبط کنید از پارامتر -f alsa -ac 2 -i puls  بعد از دستورهای قبلی استفاده کنید.

این کار باعث افزودن صدا به ویدیوی ضبط‌شده می‌شود با پارامتر ac می‌توان کانال‌ها را تعیین کرد و با پارامتر ar می‌توانید نرخ فریم بر ثانیه را تعیین کنید یا با استفاده از پارامتر ab نرخ بیت در ثانیه را نیز تغییر دهید.
برای کسانی که از این قابلیت برای ضبط صفحه‌نمایش در هنگام بازی استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنم به‌جای تعیین قالب ویدیو در هنگام ضبط آن را بعدا به قابل موردنظر تغییر دهید. برای این کار پارامتر -vcodec -preset ultrafast را به دستورالعمل اضافه کنید.

گزینه‌ای دیگر مانند گزینه -follow_mouse باعث می‌شوند که تصویر ثبت‌شده بر اساس حرکت ماوس تغییر کند. یعنی تصویر دنبال ماوس شما در حرکت باشد.

همچنین با استفاده از دستورات ‘-follow_mouse centered’ و یا ‘-follow_mouse 500’ می‌توانید نحوه‌ی دنبال کردن ماوس را تغییر دهید. مثلاً اینکه از گوشه تصویر را تنظیم کند یا از وسط. به طوری که اگر مکان‌نما در جایی قرار بگیرد کادری شکل خواهد گرفت که مکان‌نما در وسط آن خواهد بود.

پارامتر show_region نیز مشخص خواهد کرد که چه بخشی از صفحه‌نمایش برای ضبط بریده شود. این گزینه برای زمانی کاربرد دارد که می‌خواهید کادر ویدیوها با توجه به مکان‌نمای ماوس تنظیم شود.