انجام محاسبات ریاضی ساده در گنو/لینوکس

انجام محاسبات سادهٔ ریاضی به صورت فرمولی و پیچیده‌تر از یک ماشین حساب، نیازی که اکثر کاربران امروزی با آن مواجه هستند. در گو/لینوکس نیز نرم‌افزارهای متعددی برای انجام محسبات ریاضی وجود دارند مانند نرم‌افزار Speecd Crunch که توسط کیوت نسخه ۴ نوشته شده و در اکثر سیستم‌عامل‌ها قابل استفاده است. در این مطلب به معرفی دو نرم‌افزار  که برای این منظور ساخته شده‌اند، خواهیم پرداخت.  اکثر این نرم‌افزارها و دو نرم‌افزار معرفی شده در این نوشته برای انجام محسبات ریاضی ساده که افرادی عادی مانند من نیاز دارند، بسیار مناسب و مفید هستند، با این حال این دو نرم‌افزار را برای کاربران گنو/لینوکس  در هر میزکاری پیشنهاد می‌کنم، هر چند نرم‌افزار اول برای میزکار کی‌دی‌ای و یونیتی، MATE و … و نرم‌افزار بعدی برای گنوم و المنتاری مناسب‌تر هستند.

نرم‌افزار اسپید کرانچ  «Speed Crunch»

نرم‌افزار اسپید کرانچ «Speed Crunch» نرم‌افزار ساده و زیبایی است که توانایی محاسبات ریاضی عادی را دارد،  توسط این نرم‌افزار محاسبات، فرمول‌های خود را وارد کنید و به راحتی خروجی را دریافت کنید. برای استفاده از فرمول‌ها می‌توانید از قبل، متغیرهای دلخواهی را نیز تعریف کنید. مثلا برخی متغیرها با نام Pi یا X و Y تعریف کنید، هر چند خود این نرم‌افزار می‌تواند با کلمه «pi» عدد پی یا پای را تولید کند. (مشابه شکل زیر)

نوار کناری نرم‌افزار که در تصویر زیر آن را  مشاهده می‌کنید، می‌تواند به چند حالت تغییر کند،  مثلاً حالتی که تمامی توابع را مشخص می‌کند یا حالتی که مقادیر هر متغیر را که تعریف کرده‌اید به نمایش می‌گزارد که به نظرم گزینه‌ای بسیار کاربردی در فرمول‌های تو در تو و طولانی است.

speeed-crunch

نرم‌افزار «NaSC»

«NaSC»NaSC نرم‌افزار است که از اول کلمهٔ «Not a Soulver Clone» تشکیل شده است. این نرم‌افزار یک نرم‌افزار شخص ثالث در توزیع المنتاری اواس است که همانند دیگر نرم‌افزارهای این توزیع طراحی شده است.  «Soulver» نرم‌افزاری مشابه در اواس ده شرکت اپل است که برای محاسبات ریاضی عادی و ساده کاربرد دارد. المنتاری اواس خودش به عنوان یک توزیع مشابه با اواس ده به حساب می‌آید، با این وجود جای تعجبی ندارد که نرم‌افزاری ثالث و کاربردی در این توزیع مشابه نرم‌افزاری در اواس ده طراحی شده باشد. گفتنی است تعداد زیادی از نرم‌افزارها در المنتاری از نرم‌افزارهای اواس ده الهام گرفته‌اند.

این نرم‌افزار مشابه گزینه بالا عمل می‌کند،  افزون بر اینکه می‌تواند نتایج را به شکل بهتری در نوار کناری برای شما به نمایش بگزارد و راحت‌تر عملیات ریاضی را به پیش خواهید برد. با این وجود نرم‌افزار اسپید کرانچ همانطور که ذکر شد از قابلیت نمایش مقادیر متغیر در ستون کنار برخوردار است ولی باید آن را از طریق منوی نمایش «View» و گزینهٔ «Variables» فعال کنید.

این نرم‌افزار در قسمتی که فرمول، اعداد و … قرار دارند، از قابلیت برجسته‌سازی زیبایی برخوردار است که باعث شده است نرم‌افزار زیباتر به نظر برسد، ظاهر زیبای آن به واسطهٔ استفاده از جی‌تی‌کی + ۳ و پنجرهٔ بدون حاشیه و نوار عنوان CSD باعث برتری خاصی در نرم‌افزار شده و ظاهر هماهنگتر را با گنوم یا اوبونتو و به صورت ویژه المنتاری پدید آورده است. اگر از دیگر برنامه‌های جدید گنوم و المنتاری را دوست داشته و به این دو علاقه دارید، بدون شک از این نرم‌افزار هم خوشتان خواهد آمد و ظاهرش برایتان زیبا خواهد بود.

با این وجود نرم‌افزار اسپید کرانچ در کی‌دی‌ای ظاهر هماهنگتری دارد و همچنین به وسیله کیوت نوشته شده و با قالب نسیم و اکسیژن در کی‌دی‌ای هماهنگی بیشتری دارد با این وجود این کاربران می‌توانند از این نرم‌افزار هم استفاده کنند و کاربران اوبونتو یا گنوم و المنتاری هم با نصب اسپید کرانچ همان تجربه کاربری، کاربران کی‌دی‌ای را تجربه خواهند کرد.

نصب در المنتاری اواس و اوبونتو:

برای نصب این نرم‌افزار در المنتاری اواس و اوبونتو می‌بایست از  یک مخزن شخص ثالث «PPA» استفاده کنید،  برای نصب شما تنها کافی است دستورات زیر را در خط فرمان نوشته و اجرا کنید.

sudo apt-add-repository ppa:nasc-team/daily
sudo apt-get update
sudo apt-get install nasc

اسپید کرانچ را نیز از پایگاه اینترنتی نرم‌افزار دریافت و نصب کنید. برای نصب ابن نرم‌افزارها در توزیع آرچ لینوکس نیز می‌توانید از مخزن کاربران آرچ لینوکس استفاده کنید. در آخر اگز گزینهٔبهتری نسبت به این نرم‌افزارها که در این نوشته معرفی شد، می‌شناسید، این نرم‌افزارها را با ما نیز در میان بگزارید.

منبع نرم‌افزار دوم از: itsfoss | نرم‌افزار اوّل بدون منبع