منفعت‌های نرم‌افزار آزاد/ متن‌باز برای کسب‌وکارها

پروژه‌های متن‌باز و آزاد در نهایت باعث شفافیت بیشتر و بکارگیری جامعه کاربران برای بهبود کیفیت نهایی خواهد شد. با این حال تضمینی که از سوی پروژه‌های عرضه شده از سوی فروشندگان معروف وجود دارد، می‌تواند به رفع نگرانی در خصوص فاوا منجر شود و مزایای زیادی را برای کاربر نهایی فراهم کنند. برای به حداکثر رساندن ظرفیت در  شرکت‌های مختلف، آنان سعی دارند که بیش از پیش به سمت استفاده از نرم‌افزار و محصولات آزاد / متن‌باز که به شکلی تجاری هستند، متمایل شوند.

به صورت کلی در محصولات آزاد / متن‌باز تجاری، محصولات متن‌بازی که از طرف یک شرکت و نمانام (brand) معروف تولید می‌شود، علاوه بر اینکه سبب می‌شود که کاربران اعتماد بیشتری را به این محصولات برای استفاده‌های تجاری در کسب‌وکار داشته باشند، برای کاربر نهایی غیرمتخصص نیز تضمین بهتری برای استفاده فراهم می‌کند.
بر اساس گفته‌های اولیور تیری (Oliver Thierry)، مدیر بازاریابی شرکت زیمبرا (Zimbra)، رابطه متقابلی که بین یک شرکت تجاری و جامعه کاربران به وجود می‌آید. همچنین باعث ایجاد ساز و کاری برای گرفتن بازخورد مثبت می‌شود که در نهایت باعث بهبود همه‌جانبه نرم‌افزار خواهد بود. هر سامانه‌ای اگر می‌خواهد رشد کند، نیاز به پشتیبانی از طرف کاربران نهایی و کارشناسان آموزش دیده دارد. نرم‌افزار آزاد / متن‌باز تجاری بستری را فراهم می‌کند که موقعیت و ابداعات جدید با بهره‌گیری از این آورده‌های جدید به شکوفایی رسند. با وجود این برای اینکه مدل نرم‌افزار آزاد / متن‌باز به شکل تجاری را برای کسب‌وکار خود نیز قابل استفاده کنید، باید بتوانید هدف اصلی خود را از طرح خود بشناسید و بدانید هدف اصلی شما چه چیزی است. افزون بر اینکه باید شفافیت، انعطاف‌پذیری و ارزش‌های پایدار که از جنبه‌های اصلی کار هستند را تضمین کنید.
در این نوشته به شش راهی اشاره می‌کنیم که  نرم‌افزار آزاد / متن‌باز تجاری در اختیار شما قرار می‌دهند که برای کسب‌وکار شما و هر کسب‌وکار دیگری مناسب خواهند بود. در هر حال این شش مورد از فوایدی است که نرم‌افزار آزاد / متن‌باز به صورت تجاری برای شما فراهم می‌آورد. گفتنی است که تمامی این موارد از اظهارات اولیور تیری مدیر بازاریابی شرکت زیمبرا اقتباس شده‌اند.

جلوگیری از محدودیت و فضای بستهZimbraCommericalOpenSource02

نرم‌افزار آزاد / متن‌باز تجاری از استانداردها و روابط توسعه نرم‌افزار درونی آزاد استفاده می‌کنند که چشم‌انداز رقابتی پویاتری را فراهم می‌کند. همچنین باعث افزایش ارزش محصول و تمایز آن از دیگر رقبای موجود می‌شود. افزون بر اینکه کاربران از قابلیت همکاری و تطابق بیشتر بین بن‌سازه و بسترهای مختلف برخوردار شده و اصطکاک در هنگام ایجاد تغییرات در بن‌سازه یا بسترها نیز به سطح نازلی کاهش خواهد یافت.

افزایش استقلال محصول از دیگرانZimbraCommericalOpenSource03

 ذات و طبیعت مدل توسعه نرم‌افزار آزاد / متن‌باز به زنده ماندن یک محصول نرم‌افزاری کمک خواهد کرد. با ارائه یک ساز و کار برای ادامه کار محصول بعد از اینکه حتی شرکت ایجاد کننده محصول از بین رفته و بر باد رود نیز پروژه ممکن است به مسیر خود ادامه دهد. با فعال کردن یک چرخه حیات و سامانه‌ای برای نوآوری، مدل آزاد / متن‌باز خواهد توانست بن‌سازه‌ یا بستری قدرتمند و قابل توسعه برای ارزش افزوده و خدمات شخص ثالث یا ماژول‌ها ایجاد کند.

مخزن با قابلیت استفاده مجددZimbraCommericalOpenSource04

زمانی که جامعه‌ گسترده‌تری به مخازن دسترسی داشته باشند، باعث افزایش و تضمین ثبات در سراسر اجزا شده و بهبود قابلیت همکاری را فراهم می‌کنند. همچنین از طریق داشتن دسترسی عمومی به کتابخانه‌ها و پروژه‌ها، توسعه‌دهندگان خواهند توانست بر حل مشکلاتی مشخص و خاص با ایجاد راه حل ساده توسط قطعات قابل استفاده مجدد تمرکز کنند و از اجزا یا مخازنی که در گذشته ایجاد شده، دوباره استفاده کنند. به‌جای اینکه خود از اول، هسته قطعه یا اجزا را از نو بسازند.

افزایش خلاقیت و ابتکارZimbraCommericalOpenSource05

مدل توسعه نرم‌افزار به صورت آزاد / متن‌باز باعث ایجاد ظرفیتی برای بروز خلاقیت و بهبود نوآوری در محصولات یا هر چرخه‌ حیات آنها خواهد شد که باعث ایجاد بستری برای شکوفایی خلاقیت و استفاده تجاری از آنان می‌شود. جامعه‌ای گسترده از کاربران که باعث افزایش نوآوری و ایده‌ها خواهند شد، افزون بر اینکه  قابلیت این را دارد که به دلیل مشارکت همگانی در یک پروژه، نیازهای مختلف از نقاط مختلف جغرافیایی را به خوبی پوشش دهد. تمامی ین موارد علت و مسبب بهبود قدرت و پایداری یک بستر و چرخه‌ حیات در یک محصول به حساب می‌آیند.

تطبیق با  راه و رسم صنعت یا تجارت خاصZimbraCommericalOpenSource06

شما می‌توانید با تغییرات یا دستکاری در کد‌های یک محصول متن‌باز، آن را برای کسب‌وکار یا تجارت یا حتی صنعت خود سفارشی کنید به طوری که محصول فوق بتواند نیازها یا راه و رسم شرکت شما را به خوبی پوشش دهد. در صورتی که ار نرم‌افزار آزاد / متن‌باز بهره گرفته شود، سفارشی کردن آن نیز به دلیل متن‌باز بودن ممکن خواهد بود.

افزایش کیفیت و امنیت

(همچنین مطالعه کنید: آیا نرم‌افزار آزاد / متن‌باز امنیت پایینی دارد؟)

ZimbraCommericalOpenSource07کیفیت و امنیت در محصولات آزاد / متن‌باز به هیچ وجه به فروشندگان محصولات انحصاری اختصاص ندارد. جامعه کاربران همواره در حال موشکافی و بررسی محصولات هستند.  این بدان معنی است که کد‌های یک محصولی همواره برای بهبود کیفیت توسط جامعه کاربری بررسی می‌شود و برخی موارد توسط آنان رفع شده یا به توسعه‌دهندگان گزارش می‌شود. در آخر به صورت کلی در شرایطی که یک محصول تجاری متن‌باز عرضه شده توسط یک شرکت و فروشنده عرضه شود.  قدرت عمل آنان برای فهم ایرادات و اشکالات و بالا بردن امنیت و پایداری محصول به دلیل استفاده از مدل متن‌باز و دلایل گفته شده بالا، بهبود خواهد یافت.

بر اساس نتایج تحقیقاتی که از جانب موسسه پونمون «Ponemon» منتشر شده است، ۶۰ درصد از متخصصین و حرفه‌ای‌ها در حوزه فاوا در ایالات متحده و سراسر اروپا، خاورمیانه و آفریقا تصور می‌کنند که نرم‌افزار متن‌باز تجاری از امنیت و کیفیت بالاتری از محصولات و نرم‌افزارهای انحصاری برخوردار هستند. (منبع)

در آخر نظر شما چیست؟ آیا این ۶ دلیل باعث برتری محصولات آزاد / متن‌باز برای استفاده‌های تجاری و صنعتی خواهند بود؟ نظرات خود را در این زمینه یا موضوعات دیگر با ما در میان بگزارید.

منبع: itbusinessedge