مدیر خدمت «سرویس» جدید و ماژولار System XVI

مدیر خدمت «سرویس» جدید System XVI یک مدیر خدمت جدید و آزاد است که قصد دارد به رقابت با Systemd بپردازد. سیستم‌دی با وجود امکانات خوبی که دارد به دلیل برخی مشکلات و ناسازگاری با فلسفه یونیکس همواره  با انتقاد برخی از  کاربران گنو/لینوکس  مواجه بوده است. System XVI به وجود آمده است تا به قول توسعه‌دهندگانش یک مدیر خدمت پیشرفته و مدرن باشد.  گفتنی است این مدیر خدمت قرار است به شکلی ماژولار و منطبق با سنت‌های یونیکس توسعه یابد، موضوعی که برای سیستم‌دی همواره به عنوان نکته‌ای منفی یاد می‌شود.

logotype

این مدیر خدمت قرار نیست فقط در گنو/لینوکس استفاده شود و در فری‌بی‌اس‌دی یا سیستم‌عامل‌های دیگر نیز قابل استفاده خواهد بود. به طور کلی می‌توان گفت این مدیر خدمت طراحی شده است تا یک مدیر خدمت واسط محور، قابل اتصال و خودگردان باشد و طراحی متفاوتی با سیستم‌دی داشته‌باشد.

با این وجود هنوز زود است که انتظار داشته باشیم به سرعت این مدیر خدمت در توزیع گنو/لینوکس خاصی استفاده شود، امّا  انتظار می‌رود در آینده در توزیع‌های گنو/لینوکس بیشتر پذیرفته شود تا سیستم‌دی که انتقادات زیادی را بر انگیخته است. در آخر می‌توانید با رفتن به صفحه گیت‌هاب آن، اطلاعات خوبی دریافت کنید.

منبع: phoronix