رهبر اوبونتو تاچ کنونیکال را ترک کرد

کریستین پارینو « Cristian Parrino» رهبر گروه توسعه‌دهندگان اوبونتو تاچ از شرکت کنونیکال خداحافظی کرده و اینن شرکت را ترک کرد. این فرد که از همان ابتدای آغاز این پروژه مسئولیت رهبری این گروه از توسعه‌دهندگان شرکت کنونیکال را بر عهده داشت؛ این سمت را ترک کرده و دیگر در این شرکت نیز کار نخواهد کرد. گفتنی است وی نقش مهمی در پیشبرد اهداف این شرکت تا به این لحظه داشته است و دلایل خاصی برای خروج وی از این شرکت تا به امروز اعلام نشده است.

اوبونتو تاچ بستر و سیستم‌عامل آزاد / متن‌بازی است که توزیع گنو/لینوکس را برای استفاده در رایانه‌های قابل حمل مانند رایانک‌ها یا رایانه‌های کیفی ترکیبی (نیمه رایانک نیمه رایانه کیفی) مناسب می‌کند. علاوه بر اینکه امکان استفاده از اوبونتو تاچ برای همه دستگاه‌ها به صورت یکسان فراهم است و اوبونتو تاچ قصد همگرایی در محصولات متنوع را داراست. با این حال ترک یکی از اعضای بلند پایه کنونیکال و رهبر پروژه اوبونتو تاچ از این شرکت می‌تواند بر عرضه و برنامه‌های این شرکت در اوبونتو تاچ تاثیراتی داشته باشد که باید منتظر ماند و دید در آینده چه فردی رهبری این گروه را برعهده خواهد داشت و چه تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

cristian-parrino-350x200

وی در زمانی وارد شرکت کنونیکال شد که شرکت فوق به شدت مشغول عرضه اوبونتو برای گوشی‌های هوشمند بود و قصد اجاد پویشی برای جمع‌آوری پول و پیش‌فروش گوشی هوشمند خود با نام ادج «Edge» را داشت. این گوشی قرار بود در زمان خود، یک گوشی هوشمند زیبا و بسیار پیشرفته باشد که از سیستم‌عامل گنو/لینوکس و توزیع اوبونتو استفاده می‌کند. این پویش به سال ۲۰۱۰ باز می‌گردد. از همان زمان وی وارد شرکت کنونیکال شد و هرچند پویش فوق با شکست مواجه شد و نتوانست هزینه مورد نیاز برای ساخت محصول را گرد آورد. با این وجود پروژه اوبونتو تاچ با جدیت بیشتر و با اهدافی بلند پروازانه بیش از گذشته تا امروز ادامه داشته است. با این حال وی در برخی زمینه‌های در حوزه انرژی سبز و مسائلی از این قبیل که در کنونیکال در خفا انجام می‌شوند؛  کمک خواهد کرد.

او دیروز در پست جدیدی که در مورد اوبونتو و چالش‌های پیش رویش در زمینه سیستم‌عامل‌های موبایل داشته است اظهار امیدواری کرده است این پروژه بتواند در ماجراجویی که در این زمینه دارد موفق باشد و بتواند از نزدیک شاهد موفقیت این محصول است. گفتنی است امید زیادی برای موفقیت این محصول در حد استفاده به عنوان سیستم‌عامل اصلی در گوشی‌های هوشمند وجود ندارد؛ ولی اگر این شرکت بتواند بستر مناسبی برای توسعه‌دهندگان و کاربران عادی فراهم کنید؛ شاید بتواند اوبونتو و سیستم‌عامل آزاد را در دست کاربران قرار دهد.

همچنین بخوانید: (بررسی گوشی میزو ام‌۴)