تاخیر در به‌روزسانی ششم اوبونتو تاچ

اگر از کاربران اوبونتو تاچ باشید یا پیگیر اخبار این توزیع هستید؛ ممکن است مطلع باشید؛ کنویکال در حال ارائه آماده‌سازی یک به‌روزرسانی کلی برای توزیع گنو/لینوکس خود در گوشی‌های هوشمند موسوم به اوبونتو تاچ است که تحت به‌روزرسانی بزرگ OTA 6 قرار بود منتشر و باعث به‌روز شدن اوبونتو تاچ شود. با این حال گفتنی است وضعیت جاری این به‌روزرسانی در اوبونتو تاچ در حال حاضر در زمان توقف ویژگی‌های بزرگ جدید قرار دارد و از این به بعد ویژگی جدید کمتری به آن اضافه خواهد شد و به به‌روزرسانی‌های صورت گرفته معطوف به رفع باگ هستند تا پایداری آن افزایش داشته باشد. همچنین بر اساس شایعات پیشین و پیش از این اعلام،  تاریخ ۱ سپتامبر برای انتشار آن مطرح بود که در این صورت و با وجود خبر بالا ممکن است انتشار آن در ماه اکتبر یا نوامبر باشد.

با این وجود بر اساس اعلام لوکاس زِمزاک «Łukasz Zemczak» یکی از توسعه‌دهندهگان در تیم توسعه‌دهندگان اوبونتو تاچ، به‌روزرسانی بزرگ OTA-6 که قرار بود منتشر شود؛ ممکن است به دلیل مشکلاتی که با نرم‌افزار پالس‌آودیو «PulseAudio» داشته‌اند؛ با کمی تأخیر منتشر شود. پالس‌آودیو دیگر نرم‌افزار واسط برای پخش صدا در گنو/لینوکس و سیستم‌عامل‌های شبه یونیکس است که مشابه نرم‌افزار آلسا «ALSA» مسئول مدیریت صدای ورودی و خروجی و یا صدای برنامه‌های مختلف است. با وجود این که این ابزار در حال حاضر وصلهٔ مورد نظر را دریافت کرده و مشکش رفع شده است؛ ولی برای استفاده روزمره و عادی کاملا آماده نیست و باید آزمون‌های بیشتری برای اطمینان از کارایی آن انجام شود.

گفتنی است اوبونتو تاچ به عنوان یک سیستم‌عامل در گوشی‌های هوشمند و رایانک‌ها «تبلت‌ها» تقریبا به پایداری مناسبی رسیده است؛ ولی با وجود این نه در سطح پایداری سیستم‌عامل‌های مطرح دیگر همچون اندروید و آی‌او‌اس که به دلیل سابقه بیشتر در انتشار از پایداری بیشتری برخوردارند. سیستم‌عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو تنها در گوشی‌های محدودی مانند Bq Aquaris E5 HD  ،Bq Aquaris E4.5 و میزو MX4 به صورت رسمی نصب بوده و برای خرید در بازار برخی کشورهای اروپایی و آسیایی وجود دارد؛ به علاوه اینکه در گوشی‌های هوشمند نکسوس، اکسپریا زد و چند گوشی و رایانک دیگر نیز به شکل غیر رسمی قابل نصب است که روش نصب آن در این پیوند از پایگاه کنونیکال به شکلی کامل تشریح و آموزش داده شده است.