تایزن ۳/۰ منتشر شد، انتقال کامل به ویلند

نسخهٔ سوم سیستم‌عامل تایزن منتشر شد، این سیستم‌عامل در گوشی‌های هوشمند، ساعت مچی و تلویزیونها قابل نصب و استفاده است و در برخی از محصولات سامسونگ مانند تلویزیون هوشمند و ساعت مچی هوشمند این شرکت نیز نصب و استفاده شده است.

این سیستم‌عامل از سیستم‌عامل میگو و بادا منشعب شده است و در آن بنیاد لینوکس نیز مشارکت دارد، گفتنی است در ابتدا شرکت‌های بیشتری در آن مشارکت داشتند که این فهرست از شرکت‌ها، امروزه کاهش یافته است. در ابتدا امید زیادی به عرضه این سیستم‌عامل وجود داشت امّا فعلا سیستم‌عامل اوبونتو تاچ توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. با این وجود این سیستم‌عامل در کشور هند و آسیا فروش خوبی داشته است و پیش‌بینی می‌شود با حمایت سامسونگ این سیستم‌عامل بتواند در محصولات بیشتری استفاده شود.

در این نسخه از کارساز نمایشگر ویلند به جای X.Org استفاده شد است و از لینوکس نسخه ۴/۰ استفاده می‌شود. از معماری ۶۴ بیتی آرم  پشتیبانی بهتری دارد و امنیت آن  به واسطه معماری جدیدی بهبود یافته است. Chromium-EFL جایگزین وب‌کیت ۲ شده است که باعث بهبود اجرای نرم‌افزارهای اچ‌تی‌ام‌ال ۵ خواهد بود، روند مهاجرت نرم‌افزارها و برخی سیستم‌عامل‌های موبایل به سمت استفاده از موتور کرومیوم مدت‌ها است آغاز شده است و در سیستم‌عامل گوگل اندروید نیز از نسخهٔ لالی‌پاپ به بعد، چنین تصمیمی گرفته شد و موتور پیش‌فرض اچ‌تی‌ام‌ال به موتور کرومیوم تغییر یافت.

با این حال نکات انتشار این نسخه را از پایگاه اینترنتی تایزن مشاهده کنید.

منبع: phoronix