نمایی از تبدیل اوبونتو تاچ به حالت میزکار

اوبونتو تاچ به راحتی قادر است با اتصال یک صفحه کلید و یا موشی و یک نمایشگر خارجی متصل به اچ‌دی‌ام‌آی یا کابل آنالوگ، گوشی هوشمند شما را به یک رایانه رومیزی تبدیل کند. این موضوع در نسخه جدید سیستم‌عامل ویندوز و میز کار کی‌دی‌ای نیز در نظر گرفته شده‌است. با این حال تبدیل ظاهر سیستم‌عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو تاچ بر روی یک گوشی هوشمند که از نمایشگر خارجی شاید عجیب باشد اما شدنی است. این کار را می‌توان به راحتی در یک گوشی هوشمند با قابلیت نصب اوبونتو تاچ انجام داد. با این حال اگر گوشی شما از داک «Dock»  برای اتصال درگاه اچ‌دی‌ام‌آی برای اتصال کابل بهره می‌برد؛ بهتر است از یک نمایشگر خارجی استفاده کنید.

کنونیکال مدت‌ها است که از قابلیت همگرایی در توزیع خود خبر می‌دهد و این یکی از آن موضوعاتی است که واقعا در حال پیشرفت است. با این حال میز کار کی‌دی‌ای نیز چنین رویکردی را در سر دارد؛ اما به نظر نمی‌رسد تا امروز به سطح اوبونتو رسیده باشد. اوبونتو تاچ امروزه به راحتی قادر است همگرایی را در توزیع اوبونتو فراهم کند. فرآیندی که برای اجرای این ایده و همگرایی در همه محصولات برای توزیع اوبونتو موضوع ساده‌ای نبوده است و مدت‌ها است که تیم اوبونتو تاچ بر روی آن کار می‌کنند. در نسخه جدید از توزیع اوبونتو تاچ اگر از حالت رومیزی استفاده کنید؛ پنجره‌ها و برنامه‌ها به شکل سنتی یونتی در میزکار تغییر خواهند کرد. این قابلیت تا الآن در حال توسعه است و توسعه آن هنوز به پایان نرسیده است.

می‌توانید همین الآن این قابلیت را آزمایش کنید

برای آزمایش این قابلیت می‌توانید همین الآن به پایگاه اینترنتی اوبونتو رفته، توزیع اوبونتو تاچ را بارگیری کنید؛ اگر گوشی هوشمند شما از این سیستم‌عامل پشتیبانی می‌کرد آن را در آن نصب کرده و به راحتی بدون اینکه کار خاصی انجام دهید از این قابلیت استفاده کنید. تنها کاری که نیاز دارید این است که به این محیط تغییر حالت دهید و از محیط رومیزی لذت ببرید. یکی از کاربران اوبونتو ویدئویی را از این قابلیت ضبط کرده است که حالت‌های جالبی را از این حالت و وضعیت در اوبونتو تاچ رونمایی می‌کند. او از گوشی «Meizu MX4» استفاده می‌کند. [بررسی این گوشی در این پیوند قابل مشاهده است] متاسفانه در این گوشی نمی‌توان از یک نمایشگر خارجی استفاده کرد؛ اما اگر از اکسپریا استفاده می‌کنید، می‌توانید از یک داک برای اتصال نمایشگر استفاده کنید. با این وجود در گوشی شرکت گوگل/ ال‌جی نکسوس چهار که به صورت رسمی آموزش نصب اوبونتو اچ برای آن در پایگاه اینترنتی اوبونتو وجود دارد؛ می‌توان از نمایشگر خارجی استفاده کرد.

شما ممکن است متوجه این موضوع شوید که چرا موشی و نمایانگر موشی در این توزیع وجود ندارد؛ و این سوال برایتان پیش‌آید که مگر نه این است که توزیع اوبونتو در این حالت از نمایانگر موشی و موشی پشتیبانی می‌کند؟ پاسخ این است که این توزیع از موشی پشتیبانی می‌کند؛ اما فعلا نمایشگر موشی، نشان داده نمی‌شود که مشکل بزرگی به حساب نمی‌آید و در آینده نزدیک رفع خواهد شد. با این حال اگر می‌خواهید دنیا را برای خود آسان‌تر کنید؛ صفحه‌کلید در آن به خوبی کار می‌کند و به جای موشی هم می‌توانید صفحه را لمس کنید.

[aparat id=”m0arw”]

منبع: softpedia