نرم‌افزار طراحی یونیتی سه‌بعدی برای گنو/لینوکس

نرم‌افزار طراحی بازی‌های سه‌بعدی که از موتور بازی یونیتی بهره می‌برد؛ به صورت آزمایشی برای سیستم‌عامل گنو/لینوکس منتشر شد. این موتور بازی که برای ساخت بازی سه‌بعدی در سیستم‌عامل‌های مختلف قابل استفاده است؛ یکی از موتورهای بازی مطرح برای ساخت برخی بازی‌های مطرح نیز به شمار می‌آید که نرم‌افزار ویرایش و طراحی بازی در این موتور بازی می‌تواند نقش مؤثر در افزایش استفاده از گنو/لینوکس به عنوان بستری برای ساخت بازی‌های سه‌بعدی ایفا کند. با این حال نسخه فعلی یک نسخه آزمایشی محسوب شده و برای کارهای جدی‌تر و نتیجه کار تضمینی وجود نخواهد داشت.

unity-3d-linux-750x433گفتنی است اخیرا بازی‌های زیادی توسط یونیتی و موتور بازی آن نوشته می‌شوند و کاربران و دانشجویان ایرانی نیز آشنایی خوبی با این موتور بازی و نرم‌افزار طراحی آن دارند که در صورت عرضه آن در سیستم‌عامل گنو/لینوکس خواهند توانست از دانش خود برای ساخت بازی در سیستم‌عامل‌های مک او‌اس و لینوکس نیز بهره گیرند.  این موتور بازی در سیستم‌عامل و بسترهای «سکو» زیر قابل استفاده است.

  • ویندوز, مک او‌اس ده, گنو/لینوکس
  • وب‌جی‌ال «WebGL»
  • پخش‌کننده وب «WebPlayer»
  • اندروید
  • تایزن «Tizen»
  • تلویزیون هوشمند سامسونگ «SamsungTV»

برای نصب این ابزار طراحی بازی‌های سه‌بعدی می‌بایست از یک توزیع مدرن و به‌روز استفاده نمایید که از مخازنی به روز بهره‌مند باشد و همچنین در آن کارت گرافیک مدرن و جدیدی چون کارت گرافیک انویدیا یا ای‌ام‌دی وجود داشته باشد. اگر از کارت گرافیکی استفاده می‌کنید که راه‌انداز انحصاری آن موجود است؛ باید آن راه‌انداز گرافیکی در آخرین و به‌روز‌ترین نسخه خود باشد. سیستم شما نیز باید از حافظه اصلی و تراشه پردازنده قدرتمندی برخوردار باشد که بتواند پردازش و رایانش گرافیکی برای ساخت بازی را به خوبی انجام دهد. اگر از توزیع اوبونتو استفاده می‌کنید؛ نسخه‌های ۱۲٫۰۴ و بالاتر تا ۱۵٫۱۰ آزمایشی از  این توزیع،برای نصب این توزیع مناسب هستند.

با عرضه استیم برای سیستم‌عامل گنو/لینوکس از سوی والوه «Valve Corporation»، اوضاع بازی‌ها و بازی‌های موجود در گنو/لینوکس نسبت به سابق پیشرفت قابل توجهی داشته است. در این مدت که استیم برای استفاده به صورت پایدار در‌آمده است؛ توسعه‌دهندگان و شرکت‌های زیادی مجذوب گنو/لینوکس شده‌اند و محصولات خود را برای گنو/لینوکس نیز عرضه می‌دارند. یکی از این ابزارهای خوب همین ابزار و موتور بازی یونیتی است که بازی‌های خوبی توسط آن نوشته شده است. در این مدت حتی بازی‌های مطرح در گنو/لینوکس عرضه شده‌اند که پیش از این گمان نمی‌رفت بتوان آنان را در گنو/لینوکس تجربه کرد؛ با این حال بازی‌های متن‌باز / آزاد که به صورت کامل متن‌باز باشند یا قسمتی از توسعه آنان به شکلی متن‌باز / آزاد باشد به آن صورت که دلخواه است پیشرفت خاصی نداشته‌اند.