تلاش ایالات متحده برای اخلال در برنامه اتمی کره‌شمالی

حدود پنج سال پیش بود که خبر انتشار ویروسی بانام استاکس‌نت منتشر شد و با شکست به‌کار خود پایان داد. اما جزییات جدید نشان‌دهنده‌ی آن است که چگونه ایالات‌متحده در تلاش بوده است تا با ویروسی مشابه با استاکس‌نت، برنامه ساخت صلاح هسته‌ای توسط کره شمالی را آلوده نماید. در گزارش رویترز آمده است که این اقدامات تقریباً با حمله سایبری  موفق ایلات متحده به برنامه هسته‌ای ایران که به تخریب بیش از ۱٬۰۰۰ سانتریفیوژ غنی‌سازی منجر شد؛ همزمان بوده است.

ویروس جدیدی برای هدف قرار دادن کامپیوترها در کره شمالی ایجاد گشته است که توسط نهادهای امنیتی دولت و شبکه‌های به‌شدت منزوی اطراف آنان؛ هیچ‌گونه واکنشی را در برنداشته است. این موضوع در حالی است که در کره شمالی برای داشتن کامپیوتر شخصی؛ نیز نیاز به مجوز پلیس وجود دارد. در مقایسه با ایران؛ آزادی نسبی در اینترنت ایران وجود دارد.

این در حالی است که ایالات‌متحده عملیات جاسوس زیادی را برعلیه ایران و کره شالی داشته است، کشورهایی که درزمینه فن‌آوری‌های نظامی همکاری‌هایی دارند؛ همچنین این دو کشور را می‌توان از اهداف اصلی، ایالات‌متحده برای نابودی تجهیزات و زیرساخت‌های نظامی دانست.

بااین‌حال تعجبی ندارد؛ که اظهارنظرهای NSA در این مورد کاهش‌یافته باشد.