تبدیل قالب ویدئو و موسیقی در گنو/لینوکس

در برخی از مواقع ممکن است نیاز داشته باشید، قالب ویدئوی خود را از یک قالب به قالب دلخواه خود تغییر دهید، این موضوع ممکن است برای کاربردهای مختلف کاربرد داشته باشد. مثلاً اگر بخواهید ویدئویی را که خریده‌اید و قالب آن با دستگاه پخش‌کنندهٔ شما سازگار نیست را به قالب سازگار با دستگاه پخش‌کننده‌ٔ خود درآورید. یا اینکه برای انتشار در اینترنت حجم آن را کاهش دهید. در این مقاله به معرفی چند ابزار تغییر و تبدیل قالب ویدئو در گنو/لینوکس خواهیم پرداخت که برای تغییر قالب گزینه‌های خوبی به شمار می‌روند.

تغییر و تبدیل ویدئو در گنو/لینوکس به لطف ابزارهای مختلف آزاد که در دسترس ما قرار دارند، بسیار ساده و آسان شده است.

تبدیل ویدئو

دور و اطراف من پر شده است از ابزارها و سایل مختلف که هر کدام از یک سیستم‌عامل و پخش‌کننده برخوردار هستند که برای پخش ویدئو در آنان همواره باید به فکر قالبی سازگار باشم. برای همین ویدئوهای خود را همیشه به قالبی عمومی که توسط اکثر دستگاه‌ها پشتیبانی می‌شوند، تبدیل می‌کنم که این قالب عمومی و رایج قالب  ام‌پی ۴ است. در این نوشته قصد معرفی دو روش برای تغییر و تبدیل قالب ویدئو‌ها را دارم که هر دو در سیستم‌عامل‌های او‌اس ده و ویندوز نیز قابل استفاده هستند و بر خلاف روش‌های دیگر که برای گنو/لینوکس در خط فرمان مطرح شده‌اند،  به صورت گرافیکی این کار انجام می‌شود.

استفاده از وی‌ال‌سی برای تبدیل ویدئو

وی‌ال‌سی را به عنوان یک پخش‌کنندهٔ چندرسانه‌ای قوی که اخیراً در آی‌او‌اس و اندروید نیز منتشر شده است، می‌شناسیم. امّا این پخش‌کننده فقط یک پخش‌کننده خالی نبوده و می‌تواند به تبدیل قالب ویدئو نیز کمک کند. با این حال همواره ویژگی‌های گسترده‌تر وی‌ال‌سی به دلیل ظاهر ساده و بی‌آلایشی که دارد  از جانب کاربران این نرم‌افزار  نادیده گرفته شده است و از آن اطلاع کافی در بین کاربران وجود ندارد.

برای شروع نرم‌افزار وی‌ال‌سی را اجرا کنید و از طریق منوی رسانه  گزینهٔ «Convert/Save»  را انتخاب کنید، تا پنجره‌ای محاوره‌ای گشوده شود،  (در تصویر زیر نحوهٔ رفتن به این گزینه در وی‌ال‌سی به نمایش در آمده است.)

vlc1

سپس بر دکمه افزودن  «Add» کلیک کنید، و در کادر محاوره‌ای گشودن پرونده، به دنبال ویدئویی که می‌خواهید تبدیل شود گشته و بعد از یافت آن بر روی دکمه «Open» کلیک کنید. حال بر روی دکمه  تبدیل/ذخیره «Convert/Save» کلید کنید که در این هنگام پنجره‌ٔ دیگری گشوده خواهد شد. در این پنجره در قسمت بالایی پنجره می‌توانید پرونده‌ٔ منبع را مشاهده کنید که در زیر آن تنظیمات مختلفی برای تبدیل قالب  وجود دارد که از طریق آن می‌توانید قالب دلخواه را که  برای پروندهٔ مقصد مد نظر دارید را انتخاب می‌کنید. برای تنظیمات بیشتر در هنگام قالب‌بندی ویدئو و رمزنگاری و دیگر تنظیمات پیشرفته بر روی دکمه «wrench/screwdriver» کلیک کنید.

vlc2

همچنین اگر می‌خواهید ویدئو را برای وسیله یا مکانی خاص مثل یوتیوب آماده کنید، آن را می‌توانید از فهرست کشویی موجود انتخاب کنید. (مطابق تصویر زیر)

vlc3

بعد از اینکه قالب دلخواه خود را انتخاب کردید، وقت آن رسیده است که مقصد را نیز مشخص کنید. بر روی دکمهٔ جست‌وجو «Browse» کلید کنید و آن مکانی را که قرار است ویدئوی تبدیل شده به در آن‌جا ذخیره شود را انتخاب و مشخص کنید. دقت داشته باشید که باید در این مکان نیز پرونده‌ای را که قرار است برای خروجی به کار رود را نیز باید گشوده و وارد برنامه کنید، یعنی مشخص کنید که خروجی کار با چه نام و پسوندی باشد. [ابتدا گمان می‌کردم، خودش نام فایل جاری را به آن اختصاص خواهد داد.] بعد از آنکه نامی برای آن مشخص کردید، بر روی دکمه خروج کلید کنید. (می‌توانید نام ویدئوی جاری را از کادر بالایی و از نام پرونده جاری رونویسی کنید.)  اگر همه چیز به خوبی پیش برود، با کلیک بر روی دکمه آغاز «Start»، عملیات تبدیل ویدئو و فیلم انتخاب شده توسط شما آغاز خواهد شد.

هند‌بریک «HandBrake»

بر خلاف وی‌ال‌سی که تبدیل ویدئو در آن به عنوان ویژگی جانبی قرار داشت، این نرم‌افزار منحصراً برای چنین هدفی ایجاد شده است. این نرم‌افزار یک نرم‌افزار متن‌باز است که همانند وی‌ال‌سی در سیستم‌عامل‌های اواس ده و ویندوز نیز قابل نصب است. از ویژگی‌های آن می‌توان به تبدیل دسته‌ای ویدئو اشاره داشت که می‌تواند چندین ویدئو را به قالبی دلخواه تبدیل کند. اگر از توزیع اوبونتو یا توزیعی مبتنی بر آن استفاده میکنید، با استفاده از دستورات زیر ابتدا این نرم‌افزار و قابلیت پشتیبانی از ام‌پی ۴ را نصب کنید.

sudo add-apt-repository ppa:stebbins/handbrake-git-snapshots
sudo apt-get update
sudo apt-get install handbrake-cli handbrake-gtk

هندبریک را اجرا کنید و بر روی دکمه منبع «Source» کلیک کنید. سپس پرونده‌ای را که قصد تبدیل دارید، انتخاب کرده و بر پکمهٔ به صف‌کن «Enqueue» در نوار ابزار واقع در پنجرهٔ اصلی نرم‌افزار، کلید کنید. بعد از این ویدئوی مورد نظر شما به صف افزوده خواهد شد. دوباره بر روی دکمه منبع کلید کنید، ویدئوی خود را انتخاب و بر دکمه به صف‌کن کلیک کنید، همچنین مجدداً فایل یا فایل‌های بعدی را به این ترتیب می‌توانید به صف اضافه کنید.

handbrakeبه صورت جایگزین می‌توانید برای آسوده کردن کار، پوشه‌ای را ایجاد کنید و تمام ویدئوهای مورد نظر خود را در آن درج کنید، سپس در نگاهی که بر روی کلید منبع کلید کردید، کل پوشه را به جای یک پرونده انتخاب کنید (یعنی خود پوشه را انتخاب کنید، با انتخاب همهٔ فایل‌ها متفاوت است) و بعد از اینکه هندبریک همهٔ ویدئوها را پویش کرد، بعد از این در منوی صف «Queue» در نوار منوی پنجرهٔ اصلی نرم‌افزار کلیک کرده و سپس بر گزینه افزودن چندتایی «Add Multiple» نیز کلیک کنید. بعد از اینکه تمامی ویدئوها به صف افزوده شدند،  می‌توانید از تنظیماتی که در پنجرهٔ اصلی برنامه قرار دارد، قالب مورد نظر خود برای خروجی را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید، موارد پیشرفته‌تر را نیز انتخاب کنید یا از فهرست قسمت کناری «Presets List»  واقع در نوار کناری و سمت چپ پنجرهٔ اصلی نرم‌افزار، قالب از پیش مشخص شدهٔ مناسبی را انتخاب کنید.

handbrake1سپس مقصدی را که برای ذخیره پرونده مناسب می‌دانید را مشخص کنید و بر روی دکمهٔ آغاز «Start» در نوار ابزار کلیک کنید، یا از طریق نوار منو، گزینهٔ صف «Queue» را انتخاب کرده و از طریق آن گزینهٔ  شروع صف «Start Queue»  را انتخاب کنید.

تغییر قالب آهنگ و صدا

برای تبدیل یک موسیقی یا آهنگ می‌توانید از نرم‌افزار پخش‌کننده وی‌ال‌سی استفاده کنید، با این تفاوت که به جای استفاده از ویدئو در هنگام انتخاب پرونده، یک پرونده موسیقی یا صوتی را باز کنید و فرآیند را همانند قسمت ابتدایی مقاله که مربوط به آموزش تبدیل ویدئو با وی‌ال‌سی است ادامه دهید.

امّا نرم‌افزار دیگری که در گنو/لینوکس برای تبدیل ویدئو کاربرد فراوانی دارد «Sound Convertor»  [گزینهٔ مشابهی برای کی‌دی‌ای نیز عرضه شده که حرف «C» در نام نرم‌افزار به «K» تغییر یافته است.] نام دارد،  ویژگی و برتری این نرم‌افزار نسبت به وی‌ال‌سی را می‌توان امکان تبدیل دسته‌ای موسیقی و آهنگ در آن به قالبی دلخواه به حساب آورد.  به عنوان نمونه اگر بخواهید موسیقی خریداری شدهٔ خود را که بر روی یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی ذخیره شده است را به قالب آزاد «OGG»  یا «FLAC» در آورید، می‌توانید به راحتی این‌کار را با چند کلیک ساده انجام دهید. خوشبختانه این نرم‌افزار به راحتی و از طریق مخازن اصلی توزیع قابل نصب است.

در این نرم‌افزار اگر می‌خواهید یک موسیقی را تغییر دهید بر دکمهٔ «Add File» و اگر چندین موسیقی را برای تبدیل در نظر دارید بر دکمهٔ «Add Folder» کلیک کنید. سپس وقتی تمامی پرونده‌های صوتی در فهرست نرم‌افزار افزوده شدند، بر دکمهٔ تنظیمات یا ترجیحات «Preferences» کلیک کرده، در آنجا از بخش «Destination» مقصد را مشخص کنید. همچنین می‌توانید مشخص کنید که پرونده‌ها چگونه تغییر نام داده شوند. [البته در صورت دلخواه]

به مهمترین بخش که انتخاب قالب است رسیدیم، در هنگام انتخاب قالب، اگر می‌خواهید موسیقی شما در تمامی سیستم‌عامل‌ها، ابزار و وسایل مختلف قابل پخش باشد، مثلاً در داخل ضبط خودروی شما، بهتر است قالب رایج ام‌پی‌۳ را انتخاب کنید که توسط اکثر وسایل ریز و درشت پشتیبانی می‌شود. سپس از قسمت ترجیحات خارج شوید.

sound-ckonvertor

سپس بر گزینهٔ تبدیل در داخل پنجرهٔ اصلی و نوار ابزار کلیک کنید تا تبدیل آغاز شود، فرآیند کار با نرم‌افزار Sound Konvertor نیز که برای کی‌دی‌ای نوشته شده است تقریباً مشابه با این نرم‌افزار است. با این تفاوت که تنظیمات آن بعد از افزودن پرونده یا پرونده‌ها نمایش داده می‌شود و بعد از انتخاب مجدداً قابل تغییر نیست. سپس بر روی دکمه شروع «Start» کلیک می‌کنید و فرآیند تبدیل آغاز می‌شود. در این نرم‌افزار تنظیمات در دو سربرگ ساده و پیشرفته قابل دسترسی هستند که برای انتخاب اکثر قالب‌ها گزینهٔ خوبی است. پیشنهاد می‌کنم بر اساس میزکار خود یکی از این دو را انتخاب کنید. از مزایای نرم‌افزاری که برای  میزکار کی‌دی‌ای عرضه شده و با ظاهر آن هماهنگی بیشتر دارد را می‌توان به یکی بودن گزینهٔ انتخاب یک پرونده و چند پرونده اشاره داشت،  افزون بر اینکه گزینهٔ جداگانه‌ای برای تبدیل لوح فشردهٔ «CD» صوتی نیز در نوار ابزار این نرم‌افزار در نظر گرفته شده است.

sound-ckonvertor1

یکی از ویژگی‌هایی که هر دو نرم‌افزار دارند، قابلیت تبدیل یک ویدئو به پرونده صوتی است. این قابلیت صدا را از داخل ویدئو بیرون می‌کشد و برای این‌کار شما را از کار با یک ویرایشگر ویدئویی بی نیاز می‌کند. به عنوان مثال می‌توانید یک موزیک ویدئو را به راحتی به یک موسیقی ساده تبدیل کنید.

در این مطلب به چند روشی که برای تبدیل ویدئو و موسیقی نیاز بود را بررسی کردیم، هرچند این روش‌ها تنها و بهترین روش نیستند. با این حال به خوبی از کارهایی که به آنان محول شود، بر می‌آیند و کمتر از کار افتاده یا کرش می‌کنند. اگر گزینهٔ بهتری به ذهنتان خطور می‌کند، آن را با ما نیز در میان بگزارید، البته به غیر از نرم‌افزار اف‌اف‌ام‌پی‌ای‌جی «FFMPEG» که همگی با آن آشنا هستیم. :)

منبع: linux.com