توجه ویژه کسب‌وکارهای کوچک به پردازش ابری

جو قالب در کسب‌وکارهای کوچک در حال ابری شدن است! این موضوع به این دلیل جالب شده است که پردازش ابری در واقع همانند نور مهتاب، خوبی و روشنایی را عرضه می‌کند.

ابر به یک سری از برنامه‌ها گفته می‌شود که در مکانی دیگر و از راه دور و توسط اینترنت قابل‌دسترسی هستند. این فن‌آوری توانایی تسریع در ارتباطات و محاسبات بزرگ و تحلیل و ذخیره داده‌های متنوع را نیز دارد. این فن‌آوری نه تنها باعث کاهش هزینه شرکت‌ها می‌شود بلکه باعث افزایش بهره‌وری در کسب‌وکارها می‌گردد. حتی بسیار بیشتر از فن‌آوری‌های محلی و سنتی.  این موضوع در کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ یکسان است ولی در کسب‌وکارهای کوچک تأثیر بیشتری دارد (پرمعناتر است). پردازش ابری درواقع نیاز شما به خرید سخت‌افزارهای مختلف را  کاهش می‌دهد، اما باعث نمی‌شود که نیاز شما در خرید سخت‌افزار به‌طورکلی از بین برود. بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، در اکثر تجارت‌های بزرگ امروزی، رایانش ابری، بسیار پرکاربرد شده است و اکثر تجار بزرگ از رایانش ابری استفاده‌های زیادی می‌کنند، که آنان را قادر می‌سازد که به برنامه‌های بیشتری دسترسی داشته باشند.  مانند آب‌وهوا، ایمیل و سایر ابزارها.

مت روزن مدیرعامل شرکت Fusion Telecommunications FSNN، که سرویس‌های ابری را برای ۱۲٬۰۰۰ کسب‌وکار کوچک، توسط ۱۲ شبکه فراهم کرده است، می‌گوید که تجارت‌های کوچک تا متوسط به فراهم‌کنندگان پردازش ابری وابسته شده‌اند، به دلیل این که قصد دارند، صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌ها داشته باشند. بنا بر گفته وی، متوسط صرفه‌جویی مشتریان ما در زمانی که از پردازش ابری استفاده می‌کنند حدود ۳۰ درصد از هزینه‌هایشان را شامل می‌شود.

همچنین ویلاد اشمونیس (Vlad Shmunis)، رئیس و مدیرعامل RingCentral که فعالیت عمده‌ای در ارائه سرویس‌های ابری به بیش از ۳۰۰٬۰۰۰ کسب‌وکار کوچک داشته است، ادعا می‌کند. «نیروی کار، امروزه در حال مبدل شدن به امری توزیع‌شده و سیار هستند و کامپیوترهای شخصی رومیزی قدیمی از بین خواهند رفت» و همچنین از نظر او ارتباطات نیز در حال تغییر هستند. او همچنین به این نکته اشاره دارد که کامپیوترهای بزرگ قدیمی توسط کامپیوترهای تاشو سبک و ارزان و رایانه‌های لوحی، حذف شدند، که در همین زمان، تلفن‌های رومیزی نیز به‌وسیله گوشی‌های همراه تکامل یافتند.

استدلال اشمونیس این است که راه‌حل‌های ارتباطات ابری می‌تواند باعث افزایش ظرفیت شرکت‌ها برای پاسخ‌دهی سریع به نیازهای تجاری گردد. او همچنین اشاره کرد که این موضوع به RingCentral کمک کرده است تا رشد بزرگی را در ارتباطات ابری برای کسب‌وکارهای کوچک تجربه کند. وی همچنین گفت: «ما از یک فرصت تجاری بزرگ جهانی بهره‌برداری کرده‌ایم که تحلیلگران تخمین می‌زنند، به‌طور بالقوه قادر به تولید 75 میلیارد دلار ثروت خواهد بود.»

iPad محصولی از شرکت اپل است که توانست طی چند سال نظر افراد زیادی را به خود جلب کند، با این‌حال این محصول بسیار ارزان‌تر از کامپیوترهای شخصی قدیمی قیمت دارد، اما به لطف انجام برخی کارها در ابر، قدرت اجرایی برابری با آنان دارد و می‌تواند عملیات مختلف را همانند یک کامپیوتر اجرا کند. کامپیوترهای شخصی سنتی معمولا اکثر نیازهای پردازشی خود را در سخت‌افزار درونی خود انجام می‌دادند.

به‌طور سنتی، در بازار تجارت، هر بخش باید دارای سخت‌افزار مختص به خود بود، به‌علاوه نرم‌افزارهای دارای پروانه و همچنین برخی موارد مرتبط با فاوا برای ذخیره، پردازش و نگهداری داده‌ها یا دیگر امور مرتبط. امروزه شرکت‌های مختلفی مثل مایکروسافت، آمازون و … فضای ابری موردنیاز را فراهم می‌کنند و دیگر شرکت‌ها و کسب‌وکارها نیازی به خرید و نگهداری سخت‌افزار برای این امور ندارند. اوراکل هم نرم‌افزارهای خود را در بستر ابر قرار داده است. همچنین نسل جدیدی از شرکت‌ها هستند که خدمات خود را به‌صورت خدمت به‌عنوان یک خدمت SaaS عرضه می‌کنند. در این حال اشمونیس نیز به این نکته اشاره دارد که خدمات SaaS برای استفاده در تجارت‌های کوچک بسیار به‌صرفه هستند.

اشمونیس می‌گوید یکی از مواردی که تجارت‌های کوچک بسیار مشتاق به آن هستند، ارتباطات یکپارچه یا UC است، که میزبانی از خدمات را فراهم می‌کند برای ارائه خدماتی مانند صدا، وب، کنفرانس ویدیویی، تلفن ثابت و همایش‌های اینترنتی به خوبی اشتراک ویدیو، صدای یکپارچه، متن، ایمیل و پیام‌های فاکس. در گذشته برای ایجاد یک ارتباط بین افراد یک شرکت با ۵۵ کارمند باید هزینه‌های زیادی در حدود ۶۰٬۰۰۰ دلار را هزینه می‌کردیم. تحلیلگران مشخص کرده‌اند که با استفاده از فن‌آوری مبتنی بر ابر UC، می‌توان هزینه‌ها برای چنین شرکتی را تا حدود ۱۰٬۰۰۰ دلار کاهش داد. همچنین با استفاده از UC، دیگر نیازی به مکانی بزرگ برای قرار دادن سخت‌افزارها نیست و هزینه‌هایی جهت بسترهای ارتباطی و.. برای حمل اطلاعات نیز معمولا بسیار ارزان خواهند بود. (البته نه در ایران)

مدیرعامل شرکت Fusion، اعلام می‌کند که هزینه‌های عملیاتی (در زمان استفاده از UC) تا حدود ۳۰ درصد کاهش خواهد داشت. او همچنین به این نکته اشاره کرد که ارائه‌کنندگان UC، می‌توانند تا حدود 45- 70 درصد در هزینه‌های شما صرفه‌جویی کنند. Rosen (روزن) می‌گوید: «پس موضوع  مهم درباره ارائه‌دهندگان خدمات ابری فقط هزینه‌ها نیستند. شرکت‌های UC می‌توانند به ارتقا فن‌آوری و انعطاف‌پذیری کار برای کارمندان کمک کنند.»

از شرکت‌هایی که به ارائه خدمات UC می‌پردازند می‌توان به شرکت‌های RingCentral، شرکت 8X8 با نماد EGHT و  Fusion Telecommunications اشاره کرد. این شرکت‌ها در بازاری بکر و دست‌نخورده در حال ارائه خدمات هستند که رشد بسیار بالایی را در سال‌های اخیر را در آن شاهد بوده‌ایم. درآمد شرکت RNG در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰ میلیون دلار بود که از درآمد ۷۸٫۸ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۷۹ درصد رشد داشته است؛ یعنی حدود 41 درصد سود سالیانه. در همین بازه زمانی EGHT درآمدی در حدود ۱۶۲ میلیون دلاری را تجربه کرد که 194 درصد در طول چهار سال رشد داشته است؛ که مجدد یعنی حدودا ۲۴٫۸ درصد سود سالیانه. FSNN نیز در سال  ۲۰۱۴ حدود ۹۲٫۷ میلیون دلار درآمد داشته است که نسبت به سال ۲۰۱۰ حدود ۲۱۹ درصد رشد داشته است که معادل رشد درآمد  ۲۹٫۹ درصدی به‌طور متوسط  در سال است. مابقی شرکت‌ها در این حوزه نیز درآمدهای نسبتا خوبی را تجربه کرده‌اند.

برایان شوارتز تحلیلگر اوپنهایمر، می‌گوید که RingCentral روش آشکاری است جهت کسب سود بیشتر. هدف او در بورس دستیابی به قیمت ۲۰ دلار برای هر سهم است. اما 8X8 پیش‌بینی می‌کند که هر سهمش  بتواند تا پایان سال مالی ۲۰۱۵؛ حدود ۱۵ سنت افزایش درآمد ایجاد کند.  همچنین اکثریت شرکت‌های فعال در پردازش ابری و UC امیدوارند درآمد نسبتا خوبی را در سال‌های بعدی داشته باشند و سهامشان در بورس ارزش بیشتری داشته باشد. مایک کرافورد تحلیلگر در کارگزاری و سرمایه‌گذاری شرکت B.Riley، معتقد است که ادامه دادن به تحقیق و توسعه می‌تواند به شرکت 8X8 کمک کند تا با متحد کردن خدمات، خود را از رقیبی مثل RingCenteral مجزا کند. درنتیجه می‌تواند به مشتریان بزرگ‌تری خدمات ارائه دهد. پیش‌بینی می‌شود سهام شرکت فوق در حدود ۲۰ دلار به فروش برسد.

Fusion Telecommunications که یک شرکت ناشناخته در وال‌استریت به شمار می‌آید، در سال 2012 به یک ارائه‌دهنده SaaS بدل گشته است. این شرکت از معدود شرکت‌هایی است که به ارائه خدمات زیرساختی SaaS می‌پردازد؛ که امکانات بسیار متنوعی مثل کامپیوتر مجازی و سرویس ابری اختصاصی را در اختیار کسب‌وکارهای متوسط قرار می‌دهد. و این در حالی است که این شرکت به همراه شرکت 8X8 حدودا پنج برابر افزایش در درآمد را تجربه کرده‌اند. شرکت فوق چهارمین شرکت پردرآمد در حوزه خود است که در سال 2014 با 98 میلیون درآمد حدود 3 برابر EBITDA درآمد داشته است. راس سیلور از شرکت ویزا به این نکته اشاره می‌کند که این شرکت‌ها (8X8 و شرکت Fusion)  برخلاف دیگر شرکت‌ها که فقط یک یا دو سرویس ارائه می‌دهند، با تمرکز بر روی کسب‌وکارهای کوچک‌تر و متوسط تلاش دارند تا خدمات بیشتری را با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف، عرضه کنند. آنان قصد دارند تا قیمت هر سهم را از ۳٫۹۹ دلار در هر سهم به ۱۰ دلار افزایش دهند.