پشتیبانی از اجرای نرم‌افزارهای سنتی X در میر

 میر  «MIR Display Server» کارساز نمایشگر جدیدی است که جایگزین کارساز نمایشگر ویلند «Wayland Display Server» و کارساز نمایشگر اکس «X Display Server» برای استفاده در توزیع اوبونتو و اوبونتو تاچ به شمار می‌رود. در ویدئویی که در قسمت  پایانی این نوشته قابل مشاهده است؛  توسعه‌دهندگان کنونیکال قابلیتی را به نمایش گذاشته‌اند که در آن کارساز نمایشگر میز قادر خواهد بود برنامه‌های سنتی X را به نحو مناسبی ولی به صورت آزمایشی و با کمی اشکال به نمایش‌ درآورد. این موضوع باعث می‌شود در صورتی که برنامه‌ای برای اجرا در میر بهینه نشده بود، به راحتی در میر قابل اجرا باشند.

در این ویدئو چند نرم‌افزار که از X پشتیبانی می‌کنند با کمی ایراد در میر اجرا شدند؛ نرم‌افزارهایی مانند نرم‌افزار ویرایشگر متن گنوم «gEdit» یا نرم‌افزار لیبره‌آفیس و حتی برخی نرم‌افزارها که از اوپن‌جی‌ال استفاده می‌کنند؛ به راحتی در میر اجرا شدند. گفتنی است بیش از این قابلیت مشابهی برای کارساز نمایشگر ویلند وجود داشت و به کاربران اجاره می‌داد برنامه‌های سنتی X را در ویلند اجرا کنند.

این موضوع که آیا میر می‌تواند از نرم‌افزارهایی که در سرآیند و کتابخانه‌هایی نوشته شده است که از میر پشتیبانی نمی‌کنند را اجرا کند؛ به موضوع جالبی برای کاربران اوبونتو تبدیل شده است. افزون بر اینکه این موضوع تاثیر بالایی در نحوه استفاده و تجربه کاربری آنان از یونیتی ۸ بر روی رایانه‌ٔ رومیزی خواهد داشت.  در این ویدئو همچنین خواهید دید که چگونه میزکار یونیتی ۸ در رایانه‌ای رومیزی اجرا شده است.

به هر حال به نظر می‌رسد در صورت عرضه یونیتی ۸ در میزکار، نرم‌افزارهایی که برای گوشی‌های هوشمند نوشته شده‌اند باید به نحوی طراحی شده باشند که با صفحه نمایش‌های مختلف منطبق شوند. مشابه صفحات اچ‌تی‌ام‌ال در برخی پایگاه‌های اینترنتی که از قابلیت تطبیق‌پزیری برخوردار هستند یا نرم‌افزارهایی که اخیراً در ویندوز ۱۰ استفاده شده‌اند. با این وجود استفاده از گزینه‌های موجود مناسب رایانه‌های رومیزی مانند گیمپ، فایرفاکس و استیم همواره لذت بخش خواهند ماند.

[aparat id=”rTSZJ”]

منبع: omgubuntu