سیاومی و استفاده از گنو/لینوکس

تولیدکننده چینی محصولات الکترونیکی که اخیرا با بهره‌گیری از چند متخصص و مهندس از شرکت گوگل سعی داشته است که وجهه خوبی در بازار چین و برخی بازارها در کشورهای آسیایی، آمریکای جنوبی و حتی اروپا و آمریکای شمالی برای خود ایجاد کند که تا حدودی به این موضوع دست یافته‌است. حال این شرکت چینی قصد دارد تا رایانه‌ای کیفی «لپ‌تاپ» که از سیستم‌عامل گنو/لینوکس استفاده می‌کند را عرضه کند. این موضوع قرار سال بعدی میلادی یعنی  در سال ۲۰۱۶ محقق شود و اگر تصمیم جدید در این شکرت رخ ندهد؛ این رایانه لوحی ممکن است سال آینده  میلادی عرضه گردد.

محصولات شرکت سیاومی را می‌توان محصولات زیبا و متنوعی دانست که سعی دارند همانند محصولات شرکت اپل، محصولات خود را ساده و زیبا نگاهدارند. تا آنجا که برخی افراد معتقد هستند این شرکت کپی شرکت اپل در چین محسوب می‌شود. هر چند این شرکت این نظرات را همواره به اتهامات واهی تشبیه می‌کند و زیر بار این نظرات نرفته و معتقد است اکثر محصولات آنان از تنوع و خلاقیت برخوردار هستند.  در هر صورت عرضه رایانه‌ای کیفی توسط این شرکت که از سیستم‌عامل گنو/لینوکس بهره می‌برد؛ باعث می‌شود که رایانه‌ای زیبا و قابل حمل برای کاربران گنو/لینوکس عرضه شود و با استفاده کاربران عادی بیش از پیش و به دلیل زیبایی و قیمت مناسب، محصولات سیاومی به صورت روز افزون توسط کاربران مختلف استفاده شده و تعداد کاربران گنو/لینوکس نیز فراخور آن افزایش یابد.  یکی از دلایل کمبود کاربران گنو/لینوکس در رایانه‌های رومیزی را می‌توان کمبود ارائه محصولات سخت‌افزاری و رایانه‌های رومیزی که به صورت پیش‌فرض از گنو/لینوکس بهره می‌برند؛ دانست.

بر اساس اظهارات یکی از مقامات این شرکت در یکی از مصاحبه‌هایش داشته است؛ قرار است یکی رایانه کیفی در ابعاد ۱۵ اینچ با همکاری شرکت‌های تولیدکننده سخت‌افزار ثالث و فاکس‌کان تولید و در سال آینده عرضه شود. فاکس‌کان شرکت معروف چینی است که پیش از این آن را با نام مادربوردهایش می‌شناختند.  امروزه فاکس‌کان یکی از شرکت‌های تولید کننده محصولات سخت‌افزاری است که محصولات شرکت اپل را سرهم‌بندی و مونتاژ می‌کند.

همانطور که اشاره کردم؛ محصولات شرکت فوق از قیمت مناسب و بسیار مقرون به صرفه برخوردار هستند که این موضوع برای رایانه کیفی این شرکت نیز صادق خواهد بود. این محصول که با قیمت ۲٫۹۹۹ یوان چین عرضه می‌شود که با در نظر گرفتن قیمت یوان چین در روز ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ تقریبا در حدود ۱۴۱۳۰۰۰ تومان قیمت خواهد داشت. قیمت آن به دلار آمریکا در حدود  ۴۷۲ دلار آمریکا قیمت خواهد داشت. این قیمت در برابر اکثر محصولاتی که این روزها عرضه شده‌اند که حتی برای گوشی‌های هوشمند نیز قیمت خوبی به شمار می‌رود. با این وجود شرکت سیاومی را همواره به عنوان شرکتی می‌شناسیم که قیمت‌ها در بازار را به نفع مشتریان شکسته و پایین آورده است؛ تا با کاهش قیمت تعداد فروش محصولاتش را بالاتر برد.

xiaomi-linux-laptop-2این اولین تجربه شرکت سیاومی در ارائه رایانه‌ای مبتنی بر گنو/لینوکس نیست. سیاومی پیش‌ از این در گذشته و در پایگاه اینترنتی خود محصولی کاملا مشابه با مک‌بوک ایر اپل را که از سیستم‌عامل گنو/لینوکس بهره می برد؛ بی سر و صدا و بدون اعلام قبلی منتشر کرد که تصاویر متنوعی از آن در پایگاه اینترنتی مورد اشاره قابل دسترسی هستند. [گفتنی است دو عدد از این تصاویر نیز برای تصویر اصلی و تصویر سمت راست این نوشته در نظر گرفته شده است.]  توزیع مورد استفاده در این رایانه لوحی، یک توزیع سفارشی و اختصاصی بود که در این سیستم عام استفاده شده بود.

خوب آیا این محصول نیز قرار است مانند این محصول باشد؟ خیر، این محصول  نیز یک رایانه کیفی بود که اندازه صفحه نمایش آن ۱۵٫۶ اینچ بود و از ظاهر خوبی نیز برخوردار بود؛ با این حال محصول مورد اشاره ما هنوز تولید نشده است و مشخص نیست چه برنامه زمانی برای تولید و ارائه آن به بازار در نظر گرفته شده است. همچنین این محصول، اگر اصلاً محصولی برای فروش وجود داشته باشد؛  شاید اصلاً هرگز  طراحی نشده است و یا ممکن است هرگز در ویترین مغازه‌ها نیز دیده نشود.

به چه دلیل سیاومی ممکن است از ساخت این محصول صرف نظر کند؟ به این دلیل که  تصمیمات شرکت‌ها اکثراً به گزینه‌ها و شرایط مختلفی بستگی دارد. مثلا یک شرکت در تصمیماتش باید شرکای تجاری خود و یا حتی شرکت‌های همکار و نفوذ خود در بازار اروپا و آمریکا را نیز در نظر بگیرد. به عنوان نمونه شرکت گوگل با همکاری با شرکت هوآوی قصد دارد نفوذ خود را در چین افزایش دهد و در عوض به این شرکت ساخت گوگل نکسوس بعدی را محول کرده است. چنین شرایطی ممکن است یک شرکت هر چند چینی را از رقابت با شرکت‌های دیگر  دور نگاه دارد.  در این مورد نیز ممکن است به دلیل همکاری با مایکروسافت یا گوگل این محصول با سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ یا حتی کروم عرضه شود.

همانطور که ذکر شد سیاومی را معمولا به عنوان شرکتی که محصولات خوش دست و زیبایی را با قیمت مناسب تولید می‌کند؛ می‌شناسیم. این شرکت علاوه بر گوشی‌های هوشمند و رایانک «تبلت» زیبا و متنوع دیگری را نیز تولید کرده است.  این شرکت چهارمین تولید کننده گوشی‌های هوشمند در جهان است و در گوشی‌های هوشمند خود از سیستم‌عامل منشعب شده ام‌آی‌ «MI» استفاده می‌کند که یک رام مبتنی بر اندروید است. در کشور چین نیز این شرکت به خوبی شرکت‌های هوآوی و اپل گوشی هوشمند و رایانک می‌فروشد. برای کسانی که با این شرکت آشنایی ندارند؛ باید متذکر شوم که شرکت فوق را می‌توان شرکت بزرگی دانست که تقریبا در حوزه کاری شرکت‌های متنوعی مشغول کار است. از شرکت‌های اپل، گوگل گرفته تا شرکت آمازون که سیاومی نیز تقریباً فعالیت مشابه با این شرکت‌ها را در چین ارائه می‌کند. فعالیت این شرکت به حدی بالا است که عده‌ای آن را با آمازون مشابه دانسته و عده‌ای دیگر با اپل. محصولات این شرکت نیز فروش خوبی داشته اند؛ مثلا دست‌بند هوشمندی که این شرکت با نام  ام‌آی باند «MI Band» عرضه کرده است؛ به یکی از محبوب ترین دستبندهایی مبدل شده است که بیشتر از همه دست‌بندها در دست افراد بسته شده است. همچنین این شرکت محصولاتی مانند تلویزیون هوشمند، مسیریاب چراغهایی جدید و هوشمند را نیز عرضه می‌کند.

همچنین میزان وفاداری که در بین کاربران چینی در این کشور و مخصوصا در بین جوانان چینی برای این شرکت وجود دارد از اکثر شرکت‌های چینی بیشتر بوده است.

همچنین به نظر نمی‌رسد از اوبونتو استفاده شود؛ استفاده از توزیع اوبونتو، حتی نگارش مناسب کاربران چینی یا کایلین «UbuntuKylin» نیز برای این محصول رخ نخواهد داد و این شرکت ممکن است همانند محصول سابق خود از یک توزیع سفارشی استفاده کند که امکان دارد منشعب از توزیع اوبونتو یا یا مبتنی بر اوبونتو باشد. با این حال همواره شرکت های چینی توزیع‌های مختص به خود را از سیستم‌عامل گنو/لینوکس ایجاد می‌کنند و در محصولات سخت‌افزاری خود از توزیع‌های مطرح استفاده نکرده‌اند. همچنین در گذشته کارخانه و شرکت‌هایی که از گنو/لینوکس استفاده کرده‌اند و خواستگاه چینی داشته‌اند از یک توزیع سفارشی استفاده کرده‌اند؛ حتی شرکت ایسوس  نیز که یک شرکت تایوانی است؛  از توزیع سفارشی گنو/لینوکس خودش در محصولات خود استفاده کرد.

در هر صورت استفاده از سیستم‌عامل گنو/لینوکس توزیع اوبونتو برای اکثر شرکت‌ها می تواند گزینه مناسبی باشد و شرکت‌ها را از درگیری با پشتیبانی و خدمات نرم‌افزاری برای سیستم‌عامل معاف کند. به طوری که اگر شرکت‌های عرضه کننده محصولات سخت‌افزاری با شرکت‌های دیگر چون ناول، کنونیکال و ردهت همکاری کنند؛ بهتر از قبل می‌توانند پشتیبانی نرم‌افزاری را برای گنو/لینوکس فراهم کنند. با این وجود به نظر می‌رسد اکثر این شرکت‌ها قصد دارند با ایجاد سیستم‌عامل مختص به خود در این عرصه و برای سیستم‌عامل خود مستقل عمل کنند. در ههر صورت و در صورت استفاده از توزیع سفارشی نیز،  اگر سیاومی بتواند توزیع گنو/لینوکس ساخت خود را به قابلیتی مزین کند که قادر به اجرای نرم‌افزارهای اندروید باشد؛ [به دلیل تجربه در ارائه اندروید سفارشی] می‌تواند کاربران بیشتری را جذب محصول خود کند. زیرا اکثر افراد عادی که کارهایی مثل پخش موسیقی و غیره را انجام می‌دهند با اندروید کار کرده و با نرم‌افزارهای آن آشنایی بیشتری دارند.

نظر شما چیست؟ آیا تولید رایانه‌های کیفی که از سیستم‌عامل گنو/لینوکس استفاده می‌کنند برای افزایش کاربران گنو/لینوکس مفید خواهند بود و چنین سخت‌افزاری ارزان قیمتی را برای کاربران گنو/لینوکس مناسب می دانید؟ ما را با نظرات خود در بخش نظرات این نوشته آشنا سازید.